Inwestycje w marcu 2015

Rynek papierów dłużnych

Jednym z ważniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy organizacje. Pierwsza, Rada Polityki Pieniężnej, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednocześnie jasno zasugerowała, że kolejnych nie będzie. Generalnie dla długu korzystna jest sytuacja, kiedy ma nastąpić fala obniżek stóp procentowych. Ponieważ rynek już wcześniej wziął pod uwagę marcową obniżkę, w tej chwili najistotniejsze wydaje się, że nie powinno być już kolejnych.

Rynek akcji

Luty przyniósł zyski dla inwestorów funduszy lokujących kapitał na polskiej giełdzie. Warszawski Indeks Giełdowy podrożał wtedy o dwa procent z okładem. W zwyżkach swoje zasługi miały firmy o mniejszej kapitalizacji, bowiem indeks WIG 20 wzrósł tylko o 1%, kiedy wskaźnik giełdowych maluchów niemalże o sześć procent. Czyli: nastąpiło odwrócenie tendencji z roku 2014.. Prognozy dla globalnych giełd zdają się być lepsze w 2015 roku. Bieżący rok da najpewniej delikatne przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Zarazem w większości regionów (w tym u Nas) słusznie jest spodziewać się wzrostu zagregowanych zysków.

Wyceny nie należą co prawda do historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są tak duże by się ich obawiać zwracając uwagę na niski koszt pieniądza. Jednakowoż historycznie wysokie ceny inwestycji w dług w głównych regionach i wiążące się z tym małe szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania rynkiem akcji.

W skali rodzimego rynku sądzimy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna „maluchów” nad większymi przedsiębiorstwami. W tym pierwszym segmencie łatwiej o szybszą poprawę wyników, a wyceny są z dużym marginesem na zysk. Ceną za wyższy potencjał wzrostowy jest jak zwykle w tej sytuacji większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na wahania nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym tutaj).

Ekonomia

Pierwszy i drugi miesiąc roku nie przyniósł nic, co mogłyby odmienić naszą ocenę możliwości ekonomicznych dla Polski. Dalej konsekwentnie jesteśmy na stanowisku, że na początku obecnego roku przekrojowo atmosfera dla lokujących kapitał nie budzi zastrzeżeń, przy perspektywie jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w dalszej części roku. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału ubiegłego roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku dzięki takim czynnikom jak popyt wewnętrzny (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, jakich dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Obniżył zaś skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać co najmniej utrzymania tempa rosnącego handlu krajowego czy nawet niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna pojawić się w zakresie inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu Unii Europejskiej na najbliższe lata.

Również w zakresie wymiany z zagranicą można przypuszczać, że czeka Nas nadejście konkretnej poprawy za sprawą coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia atmosfery gospodarczej w UE (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie ulegnie poprawie po nie dającym się nie zauważyć pogorszeniu w 2014 roku). W ostatnim czasie interesujące wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), a takżepod wpływem wielu unijnych banków centralnych żądających obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej niedawno ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada zasugerowała, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.

Spełnienie zamiarów Rady zdaje się pewna, więc w najbliższym czasie nie spodziewamy się zmian oprocentowania kredytu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s